Bizlere gürültü gibi gelen tangır tungur sesler miniklerimizin çok hoşuna gider. Hele ki, bu sesleri kendileri bir eylem yapıp çıkarıyorlarsa değmeyin keyiflerine…Siz de evde basit müzik aletleri ile çocuğunuzla oldukça yaratıcı oyunlar oynayabilirsiniz.

  • Ksilefon: Çocuğunuzun ksilefonu keşfetmesine izin verdikten sonra, sırayla çalmayı deneyebilirsiniz. Bakalım sıra takibini yapabiliyor mu? Siz çalarken sakinliğini koruyabiliyor mu? Dikkatini geliştirmek istiyorsanız da, çocuğunuzdan sizinle aynı çubuklara vurmasını isteyin. Örneğin; siz yeşil çubuğa vurdunuz, “aynısını yap” diyerek çocuğunuzun da “yeşil çubuğa vurmasını bekleyin. Daha büyük çocuklarda, birkaç çubuğa vurabilir ve böylelikle oyunlarınızı çeşitlendirebilirsiniz.
  • Marakas: Tek bir marakas ile sırayla sallama yapabileceğiniz gibi, biri sizde biri çocuğunuzda olacak şekilde iki adet marakas ile senkronize sallama-durma oyunları oynayabilirsiniz. Başlangıçta komik bir ses tonuyla “salla, salla” diyerek marakası sallayıp, sonra yüksek sesle “dur” diyerek sallamayı bitirin. Çocuğunuz oyundan keyif alınca, bırakın o da lider olsun. Siz onun ritimlerine uyun.
  • Düdük /Parti düdüğü: Üflemeli müzik aletlerinin çocuğunuzun için güzel bir dil ve konuşma egzersizi olduğunu unutmayın. Sırayla üfleyin, ritmik üfleyin (önce 1 kere, sonra 2 kere vb.), sıcak soğuk gibi oyunlar esnasında ipucu olarak üfleyin (aranan eşyaya yakınlaşınca kesintisiz düdük çalma gibi), yeter ki üfleyin…