Psk. Didem Ersan
Akademik GeçmişAkademik Geçmiş
Altınbaş Üniversitesi, Psikoloji Lisans
2011-2016
Altınbaş Üniversitesi, Hukuk Lisans (Çift Anadal Programı)
2013-2017
Didem Ersan
İlgi Alanlarıİlgi Alanları
 • 0-12 Yaş Çocuk Gelişimi
 • Otizm Spektrum Bozukluğu
 • Yaygın Gelişimsel Gerilik
 • Konuşma Gecikmesi
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
 • Özgül Öğrenme Güçlüğü
 • Duyusal Modülasyon Bozukluğu
 • Bağlanma
 • Sosyal İletişim Bozukluğu
 • Erken Müdahale Programı
 • Aile Danışmanlığı
Kullanılan Yöntemler Kullanılan Yöntemler
 • Özel Eğitim
 • DIR® Floortime
 • Theraplay
 • ABA – Applied Behavior Analysis
SertifikalarEğitimler/Sertifikalar
 • DIR Floortime 201 Kursu – Temel Fonksiyonel Duygusal Gelişim Kapasitelerini Desteklemek
 • DIR Floortime 101 Başlangıç Kursu
 • ABA – Applied Behavior Analysis
 • 1. Seviye Theraplay ve MEM (Marschak Etkileşim Metodu)
 • Duygu Düzenleme Stratejileri Ölçeği
Profesyonel Geçmiş Profesyonel Geçmiş

2011 yılında eğitim hayatına Altınbaş Üniversitesi Psikoloji okuyarak başlayan Didem Hicran Ersan, tam burslu olarak girdiği fakültede yüksek onur derecesinde başarı göstererek Hukuk bölümünü de tam burslu okumaya hak kazanmıştır.

Üniversite hayatı boyunca; öğrenci kulüpleri kurmuş ve yönetmiş, Altınbaş Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar ile birlikte araştırma asistanı olarak görev almıştır. Altınbaş Üniversitesi Çocuk Üniversitesi projesi kapsamında ilkokul çağındaki çocuklara mentorlük yapmış ve atölye çalışmaları yürütmüştür.

2012 yılında TDM International Italy sivil toplum kuruluşunun kurumsal sosyal sorumluluk temalı ‘Prince, Merchant, Citizen’ seminerinin Türkiye ayağını organize etmiştir.

2013 yılında Akatlar Günışığı Çocuk Merkezi’nde stajyer psikolog olarak çalışmaya başlamış, aynı yıl Ekip Norma Razon Nişantaşı’nda stajyer psikolog olarak görev almıştır.

2015 yılında Koç Üniversitesi Yaz Dönemi Araştırma Programı Stajı kapsamında Prof. Dr. Aylin Küntay ile birlikte Dil ve Gelişim Psikolojisi Laboratuvarı’nda araştırma asistanlığı yapmıştır.

2014 yılından günümüze kadar otizm, gelişimsel gerilik, konuşma gecikmesi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü ve yaygın gelişimsel bozukluklar yaşayan çok sayıda çocukla ev seansları ve özel eğitim çalışmaları yapmaktadır.

2016 yılında Psikoloji bölümünden yüksek onur derecesinde birincilikle mezun olmuştur.

2018 yılında Neşe Erberk Anaokulu, Biz Okulları, Doğa Koleji gibi okullarda gölge öğretmenlik yapmıştır. Aynı yıl, Muzipo Kids Çocuk Aktivite ve Hareket Merkezi’nde psikolog olarak danışmanlık vermiştir.

2019 yılında Çocuk Özel Gelişim Danışmanlık’ta Floortime Terapisti Psikolog olarak görev yapmaya başlamıştır.

İş Deneyimi İş Deneyimi
Çocuk Özel Gelişim – Psikolog
2019-…
 • Tipik gelişim gösteren ya da otizm spektrum bozukluğu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, özel öğrenme bozuklukları ve gelişimsel gecikmeler yaşayan çocuklara yönelik olarak gelişimsel takip, erken müdahale ve eğitim programları hazırlama ile özel eğitim çalışmaları uygulama
 • Anne-Baba-Çocuk arasındaki bağı güçlendirmek için Theraplay uygulamaları
 • Floortime uygulamaları
 • Çocuklarla bireysel ve grup terapileri uygulama
 • Ailelere danışmanlık
Ev Seansları – Floortime Terapisi, Uygulamalı Davranış Analizi, Özel Eğitim, Psikolog
2014-...
Halkalı Atakent Muzipo Kids – Psikolog
2018-2019
Halkalı Oxford 2 Doğa Koleji – Gölge Öğretmen
2018-2019
Biz Okulları Bahçeşehir – Gölge Öğretmen
2018-2019
Neşe Erberk Anaokulu – Gölge Öğretmen
2018-2019
Koç Üniversitesi Dil ve Gelişim Laboratuvarı – Araştırma Asistanı
2015-2015
Ekip Norma Razon Nişantaşı – Stajyer Psikolog
2007-2008
Günışığı Çocuk Merkezi Akatlar – Stajyer Psikolog
2013-2017
Altınbaş Çocuk Üniversitesi – Atölye Koordinatörü
2013-2014
Altınbaş Üniversitesi – Fen Edebiyat Fakültesi Araştırma Asistanı
2012-2013
Sunduğumuz Hizmetler
Özel Eğitim
Özel Eğitim

Özel eğitim programları, özel çocuklarımıza ihtiyaç duydukları eğitimi, tamamen bireysel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde oluşturulmuştur.

Devamı
FloorTime
FloorTime

Floortime (Yerde Etkileşim), herhangi bir etkileşim ve oyundan farksız, kendiliğinden gelişen eğlenceli bir uygulamadır.

Devamı
TheraPlay
TheraPlay

Theraplay ebeveyn-çocuk arasındaki bağlanma ilişkisi üzerine geliştirilmiş kısa süreli bir oyun terapisi çeşididir.

Devamı
Anne-Baba Danışmanlığı
Anne-Baba Danışmanlığı

Her ailenin kendi içinde bir dinamiği vardır ve her aile bu dinamik içerisinde koşulları el verdiğince çocukları için en iyisini yapmak isterler.

Devamı
Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık
Gelişimsel Değerlendirme ve Danışmanlık

Çocuklarımızın gelişimsel basamaklara belirli zaman aralıklarında ulaşması oldukça önemlidir.

Devamı

Süreç Nasıl İlerliyor?

Telefon Görüşmesi
1.Aşama: Telefon Görüşmesi

Sizinle yaptığımız telefon görüşmesinde ortak bir zaman ayarlayıp, sizi ofisimize davet ediyoruz.

Aile Görüşmesi
2.Aşama: Aile Görüşmesi

Aile görüşmemizde sizden detaylı bir şekilde öykünüzü dinliyoruz, çocuğunuzu sizin gözünüzden tanımaya çalışıyoruz. Çocuğunuzun güçlü yanları ve desteklenmesi gereken yanlarını, günlük yaşam örnekleri ile sohbetimizin konusu yapıyoruz.

Değerlendirme Seansları
3.Aşama: Değerlendirme Seansları

Devamında, çocuğunuzu 2-3 seans sürecek şekilde ihtiyacına uygun değerlendirme yöntemleri ile değerlendiriyoruz. Gerekli gelişim testlerini uyguluyoruz.

Değerlendirme Sonuçlarının Aile ile Paylaşılması
4.Aşama: Değerlendirme Sonuçlarının Aile ile Paylaşılması

Değerlendirme seanslarının ardından, yine bir aile görüşmesi ile sizinle yaptığımız değerlendirmenin sonuçlarını paylaşıyoruz. Çocuğunuzun destek almaya ihtiyacı olup olmadığına dair gözlemlerimizi aktarıyoruz. Eğer çocuğunuzun desteklenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsak, hedeflerimizi sizinle paylaşıp; haftalık seanslar ile çalışmalarımızı yürütmeye başlıyoruz.

İhtiyaca Göre Eğitime Başlanması
5.Aşama: İhtiyaca Göre Eğitime Başlanması

Desteğe ihtiyacınız olan her anda ve çocuğunuzdaki gelişmeleri paylaşmak adına dönemsel toplantılar düzenliyoruz.

Ailelerimizden...
star star star star star
Karhan’ın Annesi – Şubat 2021 2020 yılı her şeyden önce özgürlüğün ne kadar anlamlı olduğunu öğrendiğimiz bir yıl oldu... Bizler de bu yıl, oğlumuzun doğumundan itibaren belki de en zorlu süreçten geçtik, geçiyoruz. Ama bu zor süreçte, belki de yaşamımızın en büyük şansı oldunuz... Yollarımız bu zor dönemde kesişti. Ve iyi ki de kesişti... Bize her şeyden önce iyi birer ebeveyn olmayı öğrettiğiniz için ve aslında içimizdeki çocuğu çıkarttığınız için size minnettarız... Psikolojik olarak öyle zor, öyle ne yapacağımızı bilmez haldeydik ki... Kaygı, stres ve üzüntüden kendi hayatımızı yaşayamaz durumdaydık... Size başvurmadan önce, yorumlarınızda herkes sihirli bir değnekten bahsediyordu. O sihirli değnek acaba bize de değer mi diyordum, ümitsizce. Çocuğumuzu yönlendirmenizdeki geri dönüşleri aldığımızda anladım ki o sihirli değnek bize de dokunmuş. Klişe bir laf belki ama gerçekten o kadar kutsal bir görevi üstlenmişsiniz ki hayatta... Maddiyat düşünmeden, sadece çözüm odaklı ve aynı zamanda aslında ebeveynlerin ve çocukların psikolojisini düşünerek yaptığınız söylemleriniz, her konuya olumlu taraftan bakmanız, bizi hayatın inanılmaz bir yerine koydu. Önce tabii ki Allah, sonra Ayşem Hanım ve Didem Hanım sayesinde, bu kötü yılın son çeyreğinde kendimizi daha mutlu, daha dinamik ve daha ümitli hissediyoruz. Her şey için çok teşekkürler.
star star star star star
Arya’nın Annesi – Mart 2020 Bizim Didem Hanım’la yolumuz kızım Arya’nın 23 aylık olmasına rağmen hala konuşmaması üzerine oldu. Biz boşanmış ebeveynleriz ne yazık ki, durum bu şekildeyken bile Didem Hanım gönlümüzü öyle bir fethetti ki anne baba olarak kızımızın onunla geçireceği saatlerde sanki ailedenmiş gibi sıcak tavrı bizde sonsuz güven kazandırdı. En başta kızım la olan enerjisi müthişti, yabani, sürekli ağlama krizi yaşayan kızım Didem Hanım’la bu sorunları hiç yaşamadı. 6 seanslık bir süreçte sorunu saptayıp çözümüyle birlikte konuşma sorunumuzu giderdik. Kızım şuan yaşıtları gibi hatta Didem Hanım’ın önerileriyle düzgün kelimeler söyleyebiliyor. Ayrıca konuşma sorunumuz çözüldükten sonra da Arya’nın gelişimi için bizi yönlendirmeye devam ettiler, birçok korkularımızı yenip, yeni alışkanlıklar kazandık. Bilinçsizce yaptığımız yanlışları rahatça düzelttik.

İçerik olarak ta gerek tecrübeleri gerek kurum politikaları bence yüksek düzeydeydi. Son derece modern kaynakları olan, bunları çok rahat kullanabilen, yönlendirebilen bir tarzları vardı. Buda anne baba olarak içinizi her anlamda çok rahatlatıyor, hem vaktiniz hem paranız için sonuna kadar değdi deyip, çocuğumuzdaki değişimi gördükçe mutlu oluyorsunuz. Biz bu süreci Ayşem Hanım ve Didem Hanım ile geçirdiğimiz için çok mutluyuz.

Başta güler yüzünüz, ilginiz, kızımıza ve bize kattığınız öğrettiğiniz her şey için çok teşekkür ederiz. Minnettarız. Sevgiler.

star star star star star
Demir'in Annesi - Şubat 2020 Didem Ersan’ın bizimle yolu kesiştiğinde, okulda yolunu kaybetmiş oğluma bir rehber arıyordum. Didem yüksek iletişim becerisiyle önce benim kalbimi fethetti, sonra canla başla işine asılmasıyla 2 hafta gibi kısa bir sürede oğlumu sakinleştirdi. Bununla da kalmadı davranış sorunlarını resmen sıfırlayıp, oğlumun okula tam adaptasyonunu sağladı. 1 yılımızı beraber sorunsuz ve birçok kazanımla geçirdik. Özel gelişim gösteren bir çocuğa sahipseniz, çocuğunuza iyi niyetle ve sahiplenerek nüfuz eden, üzerine de harika bir sonuç çıkarmış olan insanla kuvvetli bir gönül bağı kuruyorsunuz. Didem’e her zaman gönülden müteşekkiriz ve dostluğumuz ömür boyu baki.