Psk.Ece Akın
Akademik GeçmişAkademik Geçmiş
Koç Üniversitesi, Psikoloji Bölümü Lisans, 2020
Erasmus University Rotterdam, 2018 (Erasmus Değişim Programı)
Ece Akın
İlgi Alanlarıİlgi Alanları
 • Otizm Spektrum Bozukluğu
 • Sosyal İletişim Bozukluğu
 • Gelişimsel Gerilik
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
 • Davranış ve Uyum Sorunları
Kullanılan Yöntemler Kullanılan Yöntemler
 • DIR ® Floortime
 • Özel Eğitim
 • Çocuk Merkezli Oyun Terapisi
Profesyonel Geçmiş Profesyonel Geçmiş

2020 yılında Koç Üniversitesi Psikoloji bölümünden onur derecesi ile mezun olmuştur. 2018 yılında Erasmus Değişim Programı ile Erasmus University Rotterdam’da 6 ay eğitim görmüştür.

Lisanstayken Koç Üniversitesi Dil ve İletişim Gelişimi Laboratuvarında Prof. Dr. Aylin Küntay’ın yönettiği 8-18 aylık bebeklerin bilişsel gelişimini araştıran ‘Bebegöz Projesi’ne katkıda bulunmuştur. Eğitim hayatı boyunca 7 ay süre ile EÇADEM’de (Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi), 5 ay süre ile Tohum Otizm Vakfı’nda, 3 ay süre ile Okulilk’te, 1 yıl süre ile Günışığı Çocuk Merkezi’nde gönüllü stajlar yaparak özel gereksinimli bireyleri özel eğitim, ergoterapi, DIR Floortime gibi terapilerde gözlemleme ve deneyim kazanma şansı elde etmiştir. Ayrıca Koç Üniversitesi’nde düzenlenen 1 haftalık Otizm Yaz Kampı’nda gönüllü olarak çalışmış, gölge öğretmenlik yapmıştır.

2020 yılında Çekirdek Danışmanlıkta farklı gelişim gösteren çocuklar psikolog ve DIR Floortime terapisti olarak farklı gelişim gösteren çocuklarla bireysel ve grup çalışmaları yürütmüştür. Gelişim temelli oyun grubunda görev almış ve uzman klinik psikolog Aylin İlden Koçkar’a asistanlık yapmıştır.

DIR®Floortime Temel Düzey (201) Uygulayıcı ve Çocuk Merkezli Oyun Terapisi Uygulayıcı Terapisi Sertifikalarına sahiptir.

İş Deneyimi İş Deneyimi
Çocuk Özel Gelişim – Psikolog
2021-…
ÇADEM Psikoloji, – DIR Floortime Terapisti ve Psikolog
2021-…
Çekirdek Danışmanlık – DIR Floortime Terapisti ve Psikolog
2020-2021
Günışığı Çocuk Merkezi – Stajyer Psikolog
2019-2020
Koç Üniversitesi Otizm Yaz Kampı – Gönüllü Gölge Öğretmen
2019
Okulilk – Stajyer Psikolog
2019
Tohum Otizm Vakfı – Stajyer Psikolog
2018
EÇADEM(Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi) – Stajyer Psikolog
2017
Katıldığı KurslarÜyelikler
 • Türk Psikologlar Derneği
 • Tohum Otizm Vakfı
 • LÖSEV


AraştırmalarAraştırmalar
 • Koç Üniversitesi Dil ve İletişim Gelişimi Laboratuvarı, BebeGöz: Bebeklerin Gelişim, Öğrenme ve Zihinsel Süreçleri Projesi, Dr. Aylin Küntay ile, 2018-2019
Katıldığı KurslarKatıldığı Kurslar
 • DIR Floortime 201 Kursu – Temel Fonksiyonel Duygusal Gelişim Kapasitelerini Desteklemek Başlangıç Kursu – Eğitimci: Çiğdem Ergül M.S.
 • DIR Floortime 101 Başlangıç Kursu – Eğitimci: Çiğdem Ergül M.S.
 • Gölge Öğretmen Eğitimi, Eğitimci: İnci Vural PhD
 • Çocuk ve Ergenler için Bilişsel Davranışcı Terapi, Eğitimci: Gizem Akcan PhD
 • Çocuk Terapisine Aileyi Entegre Etmek, Eğitimci: Uzman Klinik Psikolog Ceren Kurtay Doğan
 • Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Eğitimci: Uzman Klinik Psikolog Birgül Emiroğlu Bakay
 • Sanat Terapisi, Eğitimci: Prof. Dr. Eda Öz Çelikbaş
Sunduğumuz Hizmetler
FloorTime
FloorTime

Floortime (Yerde Etkileşim), herhangi bir etkileşim ve oyundan farksız, kendiliğinden gelişen eğlenceli bir uygulamadır.

Devamı
Çocuk Merkezli Oyun Terapisi
Çocuk Merkezli Oyun Terapisi

Çocuklar yaşadıkları sorunları ifade etmede veya anlamlandırmada güçlük çekebilirler.

Devamı

Süreç Nasıl İlerliyor?

Telefon Görüşmesi
1.Aşama: Telefon Görüşmesi

Sizinle yaptığımız telefon görüşmesinde ortak bir zaman ayarlayıp, sizi ofisimize davet ediyoruz.

Aile Görüşmesi
2.Aşama: Aile Görüşmesi

Aile görüşmemizde sizden detaylı bir şekilde öykünüzü dinliyoruz, çocuğunuzu sizin gözünüzden tanımaya çalışıyoruz. Çocuğunuzun güçlü yanları ve desteklenmesi gereken yanlarını, günlük yaşam örnekleri ile sohbetimizin konusu yapıyoruz.

Değerlendirme Seansları
3.Aşama: Değerlendirme Seansları

Devamında, çocuğunuzu 2-3 seans sürecek şekilde ihtiyacına uygun değerlendirme yöntemleri ile değerlendiriyoruz. Gerekli gelişim testlerini uyguluyoruz.

Değerlendirme Sonuçlarının Aile ile Paylaşılması
4.Aşama: Değerlendirme Sonuçlarının Aile ile Paylaşılması

Değerlendirme seanslarının ardından, yine bir aile görüşmesi ile sizinle yaptığımız değerlendirmenin sonuçlarını paylaşıyoruz. Çocuğunuzun destek almaya ihtiyacı olup olmadığına dair gözlemlerimizi aktarıyoruz. Eğer çocuğunuzun desteklenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsak, hedeflerimizi sizinle paylaşıp; haftalık seanslar ile çalışmalarımızı yürütmeye başlıyoruz.

İhtiyaca Göre Eğitime Başlanması
5.Aşama: İhtiyaca Göre Eğitime Başlanması

Desteğe ihtiyacınız olan her anda ve çocuğunuzdaki gelişmeleri paylaşmak adına dönemsel toplantılar düzenliyoruz.

Ailelerimizden...
star star star star star
Deniz’in Annesi – Kasım 2022 Sevgili Ece’yle yolumuz 2022 başında kesişti, 6 yasındaki oğlum Deniz’in hem erken doğumdan gelen hem de pandemide eve kapanmak ve yaşıtlarıyla bir araya gelememek nedeniyle sosyal iletişim becerilerinde yaşadığı güçlükler vardı, gecen sene ana sınıfına başlayıp 2 ay sonra gitmek istememişti. Ece’nin floor time terapisiyle sağladığı destek olumlu sonuçlar verdi, neticesinde Deniz bu yıl ilkokul 1.sınıfa başladı ve şu an okula adaptasyon sürecimiz olumlu ilerliyor. Özgüven ve iletişim kurma becerilerinde oldukça yol aldı. Ece ablamıza çok teşekkür ediyoruz😊
star star star star star
Mete’nin Annesi – Eylül 2022 Ayşem Hanımla süren terapilerimize bir süre ara vermek zorunda kaldık. Sonrasında tekrardan Çocuk Gelişim’e başladık. Ayşem Hanım bizi Ece Hanımla tanıştırdı. Ece Hanım, Mete’nin en yakın arkadaşı oldu 🙂 8 aylık süren eğitimlerinde Ece Hanımın iletişimi, oyunları, bizlere vermiş olduğu ev ödevleri ile sorduğum sorulara samimiyetle her zaman cevap vermesi ile ailemize yol gösterici oldu. 26. Ayında sadece -anne, -abi ,-ba diyebilen Metemiz şu an 34. Ayında –ben Ece özledim diyebilen, iletişime, oyuna açık bir çocuk oldu. Kreşe başlamaya hazır olarak Ece Hanım’dan mezun oldu. Ece Hanım’a emeklerinden dolayı çok teşekkür ederim. İyi ki sizinle tanışmışız; iyi ki hayatımıza dokundunuz.